توی این مقاله از وب سایت موفقیت قصد داریم چندین مثال برای عزت نفس بیاریم که به واسطه ی اونها بدونید که دقیقاً در چه مواردی باید روی عزت نفس و حرمت نفس تون کار کنید. افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس با انجام دادن تمریناتی خاص امکان پذیره. هر کدوم از این مثال ها میتونه یک تمرین برای یک بخش از زندگیتون باشه. اگر می خواین که اتکاء به نفس تون بیشتر بشه، حتما ادامه این مقاله رو بخونید.

۱۱ مثال برای عزت نفس

خب در ادامه با ما تک تک این مثال ها رو ذکر کرده  و توضیحاتی جامع در موردشون میدیم.

مثال اول: اهمیت دادن به حرف مردم

اولین مثال برای عزت نفس بر میگیرده به اهمیت دادن به حرف مردم. کسی که حرمت نفس نداره، تا یکی در موردش حرفی میزنه، سریع واکنش نشون میده. خب این آدم هیچوقت نمیتونه در دهن مردم رو ببنده و فقط خودش رو خسته میکنه! علاوه بر این روز به روز اعتماد به نفس و اتکاء به نفسی که داره هم کمتر و کمتر میشه.

اما آدمی که عزت نفس داره اینجوری نیست. اون با همه خوب برخورد میکنه، اما اگه کسی در موردش حرف زد، میگه بزار حرف بزنه و دیگه اونقدر براش مهم نیست که پیگیر حرف اون باشه.

به قول معروف اگه دولا دولا راه بری میگن فلجه و اگه راست راست راه بری میگن مغروره و متکبر. پس راه خودت رو برو  و حرف بقیه رو جدی نگیر. اگه میخوای انسان موفق و خوشبختی بشی و در زندگیت به موفقیت های زیادی برسی، رازش همینه که به حرف مردم بها و اهمیت ندی.

توجه نکردن به حرف مردم
توجه نکردن به حرف مردم یکی از بهترین راه های افزایش عزت نفس و حرمت نفس است

مثال دوم: غیبت کردن

دومین مثال برای کسایی هست که غیبت میکنن و فکر میکنن که خیلی عزت نفس دارن. اینا مدام میشینن کنار هم و در مورد بقیه نظر میدن و شخصیت اونا رو خورد میکنن. اونا مدام با حرف هاشون شخصیت افراد دیگه رو جلوی هم کوچیک میکنن و فکر میکنن که خودشون خیلی برتری دارن.

باید بگم که اصلا هم اینجوری نیست! شخصی که پشت سر کسی میخواد حرف بزنه، جاش دقیقاً پشت سر اون آدمه. یه مسئله ی دیگه هم هست و اون اینه که تا وقتی که یه چیزی به چشمت نیاد، هیچوقت راجع به اون حرف نمیزنی! ولی وقتی که شروع به حرف زدن کردی، یعنی اون چیز برات مهمه. پس کسایی که پشت سر بقیه حرف میزنن و میگن که اصلا برام مهم نیست، اتفاقا خیلی هم مهمه وگرنه اونا اصلا بهش فکرم نمیکردن.

امام علی علیه السلام می فرمایند: غیبت آخرین تلاش انسان ناتوان است

آدمی که ناتوانه، به غیبت دست میزنه! چون در مقابل اون شخصی که غیبتش رو میکنه، خیلی کوچیکتر به حساب میاد.

حالا که این مسئله مهم رو میدونید، برای خودتون و حرمت نفس تون ارزش قائل بشید و دیگه این کار رو انجام ندید. حتی اگه کسی به شما بدی کرد، با حرف زدن در موردش اون رو مهم نکنید! بلکه تلاش کنید که با پیشرفت و ارتقاء زندگی تون جواب بدی اون رو بدید. این مثال برای عزت نفس خیلی مهم بود که با شما اون رو به اشتراک گذاشتیم.

غیبت
برای افزایش حرمت نفس هیچوقت غیبت نکنید

سومین مثال برای عزت نفس بالا: خجالت کشیدن

سومین مثال برای عزت نفس بر میگیرده به زمانی که بقیه درباره توانایی های شما حرف میزنن. آدمی که عزت نفس نداره، وقتی که کسی از اون تعریف میکنه، آب میشه و میره زمین. اصلا دوست نداره که بقیه در موردش حرف بزنن و یا حتی تشویقش کنن. چون توی ذهنش مدام به خودش میگم که وای جواب چی بدم، وای الان چه واکنشی باید نشون بدم و …؛

اما آدمی که عزت نفس داره اینطوری نیست. اون از اینکه بقیه از توانایی هاش تعریف میکنن تشکر میکنه و ادب خودش رو نشون میده. حتی از بقیه هم در جواب به تعریف هاشون تعریف میکنه. از این به بعد اگه این مشکل رو دارین، به این مثال برای عزت نفس توجه کنین و اونقدر جواب این تعریف ها رو بسته به موقعیت خوب بدید که بعداً هم مشتاق بشن ازتون تعریف کنن تا دوباره شما همون برخورد رو باهاشون داشته باشین.

مثال چهارم: احساس گناه

چهارمین مثال برای عزت نفس درباره کسی هست که میخواد با احساس گناه دادن به بقیه یا جلب حس ترحم شون، به اونا بفهمونه که اشتباه کردن. مثلا فرض کنید که بعضیا فکر کردن که نتونسته یک کار رو به خوبی انجام بده، بعد میان و به اون بد و بیراه میگن. اون میزاره که هر چی دوست دارن در موردش بگن و در آخر بهشون میگه که نه من این کار رو به این دلیل و این دلیل انجام دادم و شما در مورد من برداشت اشتباهی داشتید.
یا اصلا میزاره در موردش حرف بزنن که بعداً بره و برای بقیه تعریف کنه و اونا براش دلسوزی کنن که عجب آدمای نامردی بودن که اینو به انجام این کار متهم کردن.

حرف کلی اینه که اینجور آدما برای شخصیت خودشون ارزش زیادی قائل نیستن و میزارن بقیه شخصیت اونها رو خورد کنن. کسی که برای کارش و زندگیش ارزش قائله، همون اول نمیزاره که بهش بی احترامی بشه و محترمانه و قاطع به طرف مقابلش میفهمونه که در موردش اشتباه کرده.

البته یادتون باشه که شما نباید این کار رو با دعوا و درگیری انجام بدید! عابقت این کار با موفقیت رو به رو نمیشه. شما باید کاملا متین و مودبانه این کار رو انجام بدید.

اتکاء به نفس
احساس گناه اتکاء به نفس و عزت نفس را از بین می برد

مثال پنجم: تغییر سبک زندگی

پنجمین مثال برای عزت نفس رو اختصاص میدیم به کسایی که سبک زندگی شون رو به خاطر بقیه تغیر میدن. آدمی که عزت نفس نداره مدام میخواد سبک زندگیش رو اونجوری که مردم دوست دارن درست کنه تا همیشه بقیه ازش تعریف کنن. خب اینجوری اون هیچ وقت فرصت زندگی کردن رو پیدا نمیکنه.

اگه توی این مثال برای عزت نفس بخوایم خوب موشکافی کنیم، باید بگیم که افرادی که این نوع طرز فکر رو دارن، خیلی دیدشون کوچیکه و باید دیدشون رو بزرگتر کنن. مثلا شما تو خونه خودتون چند نفر زندگی میکنن؟ الان اگه بخواین طبق نظر اونا رفتار کنین، باید چند مدل رفتاری مختلف داشته باشین تا نظر همشون جلب بشه! حالا محله خودتون رو در نظر بگیرین و بعد منطقه رو و بعد از منطقه شهر رو و بعد از شهر کشور رو و بعد از کشور هم کل جهان رو.
توی این دنیا کلی آدم زندگی میکنه که هر کدومشون خواسته های متفاوتی دارن. اگه تو بخوای زندگیت رو به خاطر خواسته های اونا پی ریزی کنی، کلا باختی.

مثال ششم: نه گفتن

ششمین مثال برای عزت نفس مربوط به سختی نه گفتن هست. بیشتر جاها ما نباید بله بگیم و با یک نه میتونیم خودمون رو از یک دردسر بزرگ نجات بدیم. اما انگار اصلا نه تو دهنمون نمیچرخه و حتما باید به طرف مقابلمون بگیم بله!

اما آدمی که عزت نفس داره، خیلی راحت میگه نه. اگه به آدمای اطرافتون دقت کرده باشین، بعضیا همینجوری هستن. یعنی خیلی راحت با حفظ اتکاء به نفس و حرمت نفس خودشون، جواب بقیه رو میدن و بقیه هم اتفاقاً به جای اینکه ناراحت بشن، خیلی باهاشون ارتباط گرم تری میگیرن.
این یه قسمتش بر میگرده به نحوه بیان نه گفتن. اگه توی این مثال برای عزت نفس که زدیم مشکلی دارید، میتونید نه گفتن رو تمرین کنید و هر بار بازخوردش رو بگیرید. مثلا یک بار به یک شیوه و یک بار هم به شیوه ی دیگه ای امتحان کنید تا بالاخره یاد بگیرید چجوری نه بگید.

اعتماد به نفس
نه گفتن موجب تقویت اعتماد به نفس می شود

هفتمین مثال برای عزت نفس بالا: به سختی انداختن خود

خب این مثال برای عزت نفس هم در مورد زمانیه که ما نمیتونیم کاری رو انجام بدیم اما به خاطر اینکه بقیه ناراحت نشن یا با خودشون نگن که وای فلانی رو ببین یک کار کوچیک ازش خواستم و از زیر کار در رفت، تن به اون کاره میدیم و از زندگی خودمون عقت میمونیم.

آدمی که حرمت نفس و  اتکاء به نفس داره، خیلی راحت از همون ترفند نه گفتن که حرفش رو زدیم استفاده میکنه. ولی اینقدر محترم حرفش رو میزنه که شخص مقابل اصلا ناراحت نمیشه. برای اینکه شما هم توی این زمینه قوی بشید، با احترام دلیل اینکه نمیتونین کاری رو که میخوان انجام بدین رو براشون بگین.

مثال هشتم: اهمیت بیش از حد به مردم

هشتمین مثال برای عزت نفس درباره کسایی هست که آدما خیلی براشون مهمن. مثلا طرف توی یک رابطه عاطفی هست و به چشم داره میبینه که ازش داره سوء استفاده میشه؛ اما به خاطر اینکه طرف مقابلش رو نگه داره، همه ی این سوء استفاده ها رو به جون میخره.

ما آدما باید برای خودمون ارزش قائل باشیم و تا وقتی که خودمون ارزش خودمون رو درک نکنیم، بقیه هم همینجورین برامون. اینو قوانین جهان هستی دارن میگن. پس به این مثال برای عزت نفس توجه کنین و اگه در اون مشکلی دارین، سعی کنین که ارزش خودتون رو بیشتر درک کنین.

مثال همون آدمای جهان رو به یاد بیارید که کلی آدم هست و لازم نیست نگران باشید که اگه فلانی از زندگی من رفت بیرون، من بدبخت میشم و فلان.

اهمیت بیش از حد به مردم
اهمیت بیش از حد به مردم موجب کاهش اعتماد به نفس و حرمت نفس می شود

مثال نهم: اهمیت به نظر مردم

نهمین مثال برای عزت نفس در رابطه با کسایی هست که کاری که دوست دارن رو انجام نمیدن و این به هر دلیلی میتونه باشه. مثلا طرف میترسه که مردم پشت سرش حرف بزنن، میترسه که بقیه باهاش به خاطر اون کاره قطع رابطه کنن، میترسه که بقیه تنهاش بزارن و …؛

این ترس ها همیشه هست و اگه شما به خاطر اونا از کاری که دوست دارین انجام بدین صرف نظر کنین، باید بگم که یه موقع ای به یاد الان خودتون میفتید و افسوسش رو میخورید.
اگه نمیخواین که اون زمان به وجود بیاد، پس به این مثال برای عزت نفس توجه کنید و به جهت حفظ حرمت نفس و اتکاء به نفس تون همیشه درست یا غلط بودن یک کار بسنجید و اگه زمانی یقین پیدا کردید که یک کار درسته و میتونه به پیشرفت تون کمک کنه، صرف نظر از نظر بقیه اون رو انجام بدید.

زمانی که به موفقیت رسیدید، همون بقیه میان و راز موفقیت شما رو ازتون میپرسن. گاندی یه حرف خیلی خوبی میزنه و میگه که اول نادیده تون میگیرن، بعد بهتون میخندن و بعدش هم باهاتون میجنگن و آخرشم پیروزی با شماست. پس حرف مردم رو جدی نگیرید و به این مثال برای عزت نفس و اعتماد به نفس خیلی خیلی دقت داشته باشید.

مثال دهم: تایید طلبی

دهمین مثال برای عزت نفس در رابطه با افراد تایید طلب هست. این افراد دائم به دنیال بقیه میرن که تایید اونا رو به دست بیارن. اونا حتی اگه از نظر خودشون بهترین کارشون رو هم ارائه داده باشن، اگه بقیه بگن خوب نیست، خیلی راحت از کنارش میگذرن.

آدمی که حرمت نفس داره اصلا اینطوری نیست. اون در رابطه با زندگیش، نظر خودش براش مهمه! این به معنی خودخواهی نیست. اون فقط نمیخواد که زندگیش رو جوری که بقیه دوست دارن بنا کنه. شما هم اگه میخواین به این تمرین و مثال برای عزت نفس عمل کنید و می خواین که در زندگیتون به موفقیت و آرامش برسین، به دنبال تایید افراد نباشد.

گاهی وقتا برای بهبود کیفیت کارتون مجبورید که تایید بقیه رو بگیرید! اما این نباید وابسته تون کنه که برای هر چیزی به دنبال گرفتن تایید اونا برید.

اتکاء به نفس و عزت نفس
تایید طلبی دشمن اعتماد به نفس و اتکاء به نفس است

یازدهمین مثال برای عزت نفس بالا: پذیرش توهین و اهانت

یازدهمین مثال برای عزت نفس رو با صحبت درباره رابطه کارمند و کارفرما توضیح می دیم. فرض کنید که کارمندی هستید که به دلیل موقعیت شغلی پایینی که داره، به کارفرما و یا ارباب رجوع اجازه می ده که به هر شکلی که دوست دارن با اون صحبت کرده و ارتباط بگیرند؛ اغلب این صحبت ها و ارتباطات هم توهین و اهانت هست.

خب اینجا مشکل اینه که شما اگه عزت نفس می داشتید، هیچوقت اجازه نمی دادید که اونا بخوان در مورد شما حرفی بزنن. البته منظور این نیست که مستقیما باهاشون درگیر بشید! ولی در اینجا شخصی که عزت نفس داره سعی می کنه کاملا مودبانه و متین به کارفرما و ارباب رجوع بفهمونه که حق ندارن با اون اینطور صحبت کنند.

ممکنه افراد فکر کنن که مستقیما باید برن و به طرف مقابلشون بگن که تو حق نداری با من اینجوری حرف بزنی. البته گاهی وقتا اینم جواب میده اما منظور ما این نیست. منظور اینه که اینقدر با اعتماد به نفس کاراتون رو اونجا انجام بدید و اینقدر با قدرت جلوی اونها بایستید که هیچوقت حتی اجازه ندن که بخوان در مورد شما حرفی بزنن.

خب تا همینجا صحبت رو تموم میکنیم. هر چی بیشتر از این مثال ها بخونید، بیشتر میتونید به خودتون کمک کنید که شخصیت تون رو ارتقا بدید و به اون چیزی که میخواین برسین.

اگه شما هم یک یا چند مثال برای عزت نفس دارین و دوست دارین که بقیه هم از اون مطلع بشن، خوشحال میشیم تو بخش کامنت ها اون رو با ما در میون بزارید. حتی میتونید خاطره های خودتون رو در مورد عزت نفس با ما در وب سایت موفقیت به اشتراک بزارین. این باعث میشه که هم یادی از گذشته و نحوه پیشرفت خودتون بکنید و هم به بقیه به اندازه خودتون به جهت افزایش حرمت نفس و اتکاء به نفس شون کمک کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید