عزت نفس یکی از مهمترین عواملی است که باعث موفقیت انسان در زندگی اش می شود. در واقع اگر انسان از حرمت نفس برخوردار نباشد، نمی توان گفت که به موفقیتی آن چنانی در زندگی اش دست پیدا می کند. در این مقاله از وب سایت موفقیت می خواهیم در مورد این اصل مهم با شما صحبت کنیم و نکاتی را در این رابطه به اشتراک بگذاریم که می توانند بسیار کمکتان کنند که خودتان را بهتر دوست داشته باشید و برای خود ارزش بیشتری قائل شوید.

عزت نفس چیست؟

در اولین قدم باید به سراغ توضیح اولیه ای از عزت نفس برویم و تعریف جامعی از آن داشته باشیم. اینکه برای خودتان ارزش قائل شوید و خودتان را در هر چیزی مقدم بشمارید، تعریف خوبی است که می توانیم برای آن به کار ببریم. حرمت نفس و عزت نفس تعریف مشابه ای دارند، اما خوب است بدانید که با اعتماد به نفس متفاوت اند. اعتماد به نفس یعنی اینکه شما توانایی انجام کاری را در خود ببینید، اما عزت نفس تعریفی فراتر از این دارد و به این معناست که شما برای خود ارزش قائل شوید. زمانی که توانستید برای خودتان ارزش خاصی قائل شوید، در این موقع قاعدتاً توانایی انجام هر کاری را در خود خواهید دید.

حرمت نفس به چه کارمان می آید؟

ممکن است از خود بپرسید که حرمت نفس به چه کارتان می آید و  چرا اصلا شما باید حرمت نفس داشته باشید. پاسخ این سوال ساده است. به واسطه ی حرمت نفس می توانید زندگی راحت تری داشته باشید و احساس خوشبختی بیشتری کنید.

مثال های مختلفی می توان در مورد عزت نفس زد که نشان از اهمیت آن دارند. در واقع بدون در نظر گرفتن این اصل مهم، نمی توان توقع داشت که آنچنان در زندگی پیشرفت کرد و تغییراتی را در آن به وجود آورد. در هر حوزه ی زندگیتان، عزت نفس خود را نشان می دهد.
اگر بخواهیم به مثالی  اشاره کنیم، به سراغ روابط عاطفی خواهیم رفت! مثلا فرض کنید که پسری به دختری علاقه مند است و به دلیل کمبود حرمت نفس، هرگز این علاقه را بیان نمی کند. بعد از مدتی این دختر ازدواج می کند و پسر برای همیشه مجبور است که علاقه اش را مخفی نگه دارد. در اینجا اگر پسر حرمت نفس داشت، می توانست علاقه اش را به دختر ابراز کند و از نتیجه ای که قرار است به وجود بیاید، ترسی نداشته باشد. به همین شکل می توانید رد پای حرمت نفس را در دیگر حوزه های زندگی تان بیابید.

افزایش عزت نفس,افزایش اعتماد به نفس,زندگی,موفقیت,خوشبختی,خودباوری,حرمت نفس,اتکاء به نفس
دقیق ترین تعریف عزت نفس چیست؟

من چقدر اتکاء به نفس دارم؟

اکنون که با مهمترین عامل موفقیت انسان ها آشنا شده اید، باید خودتان را بسنجید و ببینید که حرمت نفس شما در چه حد و اندازه ای است. برای این کار باید نگاهی به گذشته و زندگی حالتان بیندازید. به سراغ خاطراتتان بروید و ببینید که تا چه اندازه به خواسته های خود اهمیت داده اید و به آنها قبل از هر چیزی اولویت می دادید. در این زمان می توانید تشخیص دهید که عزت نفس تان چقدر است.

چگونه عزت نفس مان را افزایش دهیم

اکنون می خواهیم روش هایی عالی و کاربردی را به شما معرفی کنیم که به این واسطه بتوانید عزت نفس تان را افزایش دهید و کاری کنید که دیگر به خاطر شرایط و عوامل بیرونی و یا حتی درونی، ارزشمندی خودتان را زیر سوال نبرید. همراه ما باشید.

 • نه گفتن را یاد بگیرید. زمانی که بدانید که چطور نه بگویید، کم کم حرمت نفس تان افزایش پیدا خواهد کرد و می توانید به هر چیزی که مطابق میلتان نیست، نه بگویید.
 • نجواهای درونی تان را کنترل کنید. اینکه مدام خودتان را سرزنش کنید، مدام خودتان را از انجام کاری که دوست دارید نهی کنید، مدام از خودتان بد بگویید و … موجب کاهش حرمت نفس تان می شود.
 • لیستی از کارهایی که دوست داشتید انجام دهید، اما به خاطر شرایط و … آنها را به تعویق انداخته اید را تهیه کنید و سعی کنید که تک تک آنها را انجام بدهید و به پایان برسانید.
 • هر روز با خود جملات مثبتی را تکرار کنید که ارزشمندی تان را به شما یادآوری می کنند.
 • در ذهنتان تصویری مثبت از خود بسازید و این تصویر را به خاطر اشتباهاتی که انجام می دهید یا انجام خواهید داد، از بین نبرید.
 • همواره به خودتان یادآوری کنید که شما بی نقص نیستید و مانند همه ی انسان ها نقص هایی دارید که باید رفع شوند. اما نباید هم اکنون به خاطر آنها خودتان را سرزنش کنید.
 • حرف مردم را نادیده بگیرید و هرگز به نظرات دیگران درباره خودتان اهمیت ندهید. در این دنیا چندین و چند میلیون انسان زندگی می کنند که هر کدام طرز فکر خاص خود را دارند و اینکه شما باب میل همه ی آنها باشید، کاری نشدنی و محال است.
 • برای هر روزتان برنامه ای بچینید و طبق این برنامه پیش بروید. در زندگیتان بی برنامه نباشید. بر برنامگی موجب کاهش عزت نفس تان می شود و کم کم شما را تبدیل به شخصی افسرده و آزرده خاطر خواهد کرد.
 • کارهایی انجام دهید که کودک درون تان شاد شود. تا میتوانید برقصید، نقاشی بکشید، زیر باران راه بروید و یا عاشقانه مادر یا پدرتان را در آغوش بکشید. نگران این نباشید که دیگران می خواهند چه فکری در موردتان بکنند. کاری که دوست دارید را انجام دهید.
 • از تماشای برنامه ها و سریال هایی که تِمی ناراحت و غمگین دارند پرهیز کنید. این سریال ها و برنامه ها، بیشترین تاثیر را در شخصیت شما می گذارند. به جای آنها، به تماشای برنامه ها و یا سریال های مهیج بپردازید که قهرمان داستان معمولا به یک موفقیت بزرگ دست پیدا می کند.
 • موفقیت هایتان را به یاد آورید تا عزت نفس تان افزایش یابد. انسان خیلی زود موفقیت هایش را فراموش می کند و به جای آن دائما شکست هایش را مرور خواهد کرد. باید این برنامه ی ذهنی را عوض کنید و آنقدر موفقیت هایتان را به خاطر آورید و مرور کنید تا این کارتان تبدیل به عادت بشود.
 • عادت های بدتان را کنار بگذارید. اگر شب دیر می خوابید، اگر دائما با دوستانتان در ارتباط هستید و کارها و مسائل روزمره تان را به این خاطر نادیده می گیرید و یا اگر به هر دلیلی دیگری عادت های بدی دارید، تلاش کنید که این عادت ها را کنار بگذارید و برای از بین بردن هر کدام، برنامه ای خاص بچینید.
 • دوستانتان را با دقت انتخاب کنید. هر فرد تحت تاثیر ۵ نفر از افرادی است که با آنها ارتباط می گیرد. تلاش تان بر این باشد که این ۵ نفر واقعا انسان های با عزت نفس و ارزشمندی باشند تا شما هم تحت تاثیر آنها قرار بگیرید.
 • از انسان های منفی دوری کنید. آنها همواره دلیلی برای غر زدن هایشان دارند. آنها خار گل را می بینند، نه زیبایی اش را. پس از آنها فاصله بگیرید که طرز فکرتان را نسبت به هر چیز زیبایی تغییر خواهند داد!
 • حتی برای شوخی و خنده هم به خود صفات بد ندهید.
 • به خاطر دیگران، شخصیت تان را زیر سئوال نبرید. همواره احترام تان را حفظ کنید و نگذارید که دیگران به شما بی احترامی کنند. هر حرف یا سخنی که باعث ناراحتی شما شد را فوراً به بقیه اطلاع دهید و دلیل تان را هم بگویید.
 • برای شوخی هایتان با بقیه حد و مرز قائل شوید تا احترام تان نزد آنها حفظ شود.
 • حریم شخصی تان را نادیده نگیرید و هیچوقت نگذارید که دیگران وارد آن شوند.
 • رازهایتان را با دیگران به اشتراک نگذارید. حتی اگر این افراد نزدیک ترین دوستان شما هستند، ممکن است روزی علیه شما از مسائلی که با آنها در میان گذاشته اید، استفاده کنند و این موجب کاهش عزت نفس تان خواهد شد.
 • ویژگی های ظاهری تان را دوست داشته باشید. هرگز نگویید که کاش جای شخص دیگری می بودید. به جای انجام این کار، زیبایی هایتان را بیابید و بیشتر روی آنها تمرکز کنید.
 • به خاطر وجود یک مشکل خاص در زندگی تان، شخصیت تان را زیر سئوال نبرید و همواره به خود توهین نکنید. به جای این کار، سعی کنید که مشکل را حل کنید و از آن بگذرید.
 • ویترین زندگی دیگران را با باطن زندگی خودتان مقایسه نکنید. آنها همواره این ویترین را زیبا نگه می دارند، اما در باطن معلوم نیست که چه اتفاقی در حال افتادن است.
 • به خاطر کشور، شهر، جامعه و خانواده ای که در ان آفریده شده اید خدا را شکر کنید و سعی کنید با همین شرایطی که دارید، مسیری برای پیشرفت بسازید.
 • از جمعی که شما را درک نمی کنند فاصله بگیرید. همواره وارد جمع هایی شوید که روحیات و اخلاقیات شما با آنها یکی است.
 • چالش های جدیدی برای خودتان به وجود آورید. هر بار که بر این چالش ها پیروز شوید، احساس ارزشمندی بیشتری خواهید کرد و عزت نفس تان افزایش می یابد.
 • همواره کتاب های موفقیت را بخوانید و یا سمینار های حرمت نفس را تماشا کنید تا نکات جدیدی در مورد عزت نفس به دست بیاورید و در زندگیتان به کار ببرید.
 • وارد حوزه ی کاری ای شوید که به آن علاقه مند هستید. هیچ کس در کاری که به آن علاقه ندارد، نمی تواند موفقیت های خیلی زیادی به دست آورد و اگر هم به موفقیتی برسد، با سختی و زحمت فراوان خواهد بود. وارد حوزه ی کاری مورد علاقه تان شوید! هر چند که این کار حقوقش و مزایایش کم باشد.
 • خودتان و خواسته هایتان را بهتر بشناسید. زمانی که فردی به خودشناسی نرسیده باشد، نمی تواند ارزش وجودی اش را درک کند. تلاشتان بر این باشد که هر روز ویژگی های جدید خودتان را کشف کنید و برای این ویژگی ها، هر چند که متفاوت باشند، احترام قائل شوید. تنها به تغییر ویژگی هایی بپردازید که می دانید خطرناک هستند یا برایتان مشکل می آفرینند.
 • سفر و تفریح را از یاد نبرید. سفر کردن و تفریح بهترین راه برای افزایش حرمت نفس و عزت نفس است. شخصی که دائما مشغول به کارش باشد و از تفریح دست بکشد، طولی نخواهد کشید که افسردگی به سراغش خواهد آمد.
 • نکاتی که برای پیشرفت و ارتقاء عزت نفس و حرمت نفس می خوانید را جدی بگیرید و از کنار آنها به سادگی عبور نکنید.
افزایش عزت نفس,افزایش اعتماد به نفس,زندگی,موفقیت,خوشبختی,خودباوری,حرمت نفس,اتکاء به نفس
عزت نفس چیست و راههای تقویت آن

تا چه زمان باید روی خودباوری مان کار کنیم؟

فراموش نکنید که عزت نفس چیزی نیست که یک بار روی آن کار کنید و برای همیشه ثابت بماند. شما همواره باید در تلاش باشید که حرمت نفس خود را در اندازه ی مطلوبی نگه دارید. هر چقدر که بیشتر روی خود کار کنید، بهتر می توانید عزت نفس تان را بیشتر کنید و به این شکل احساس ارزشمندی بیشتری نمایید. پس برنامه تان برای کار کردن روی آن، تا آخر عمرتان و تا لحظه ای که زنده هستید و زندگی میکنید باشد.

مطمئن باشید که به محض اینکه شروع کنید، نتایج خود را نشان می دهند و این نتایج آنقدر زیبا و منحصر به فرد هستند که شما را جذب خود خواهند کرد و هرگز دوست نخواهید داشت که شرایط تغییر کند.

فرمول اصلی حرمت نفس چیست؟

در انتها می خواهیم یک فرمول جامع معرفی کنیم که واسطه ی آن بتوانید در هر کاری حس ارزشمند بودنتان را بیشتر و بیشتر کنید تا دیگر نیازی نباشد که دائما دستورالعمل هایی برای افزایش آن را بخوانید. این فرمول این است که در هر جا که دیدید شخصیت تان در حال خرد شدن است و یا دیدید که در حال انجام کاری هستید که آن کار دوست ندارید یا این کار به شما کمکی نمی کند، فوراً این کار یا محلی که شخصیت شما را زیر سوال میبرد را ترک نمایید و فقط کاری کنید یا به محلی وارد شوید که حس خوبی از آن می گیرید. به این شکل احساس ارزشمند بودنتان بیش از پیش بیشتر خواهد شد.

در این مطلب تا جایی که توانستیم، در مورد عزت نفس توضیح دادیم و برای افزایش آن راهکارهایی را ارائه کردیم. اگر راهکاری را می شناسید که خودتان استفاده کرده و از آن نتیجه گرفته اید، خوش حال می شویم که در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید. با این کار هم به ما و هم به دیگرانی که دوست دارند از راهکارهای بقیه هم بهره مند شوند، کمک خواهید کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید